Lagt på nettet 10.10.2003
Revideret løbende - senest 27.06.19 kl. 09:45


Miljøministre gennem tiderne

Ved regeringedannelsen 27.06.19 efter valget i 2019 blev Lea Wermelin ny miljøminister. Hun blev født i Rønne som datter af folkeskolelærer Hans Wermelin og sygeplejerske Bodil Wermelin og er opvokset på Bornholm. Hun gik på Bornholms Gymnasium fra 2001 til 2004 og uddannede sig til Cand.scient.pol. fra Københavns Universitet.

Lea Wermelin har arbejdet som lærervikar på Søndermarksskolen på Frederiksberg fra 2004 til 2005 og som studentermedhjælper i Udenrigsministeriet fra 2008 til 2010. Derudover har hun været i praktik hos Mellemfolkeligt Samvirke (2008) og DR (2010). Hos Mellemfolkeligt Samvirke arbejdede hun med udvikling af lokaldemokrati i Tanzania, mens hun i DR var tilknyttet tv-programmet Deadline som planlægger.

Lea Wermelin bor nu i Sandvig på Bornholm.

Siden oprettelsen af Miljøministeriet har der således været 24 miljøministre (heraf 2 gengangere). Men da den allerførste, Jens Kampmann (S), tiltrådte tilbage i 1971 var det i Ministeriet til Forureningsbekæmpelse - først i 1973 fik ministeriet sit nuværende navn.

Herunder kan du se en liste over alle miljøministre igennem årene:

  


Jacob Ellemann-Jensen (V)
02.05.18 -27.06.2019

                      

Esben Lunde Larsen (V)
29.02.16 - 02.05.18

                        

Eva Kjær Hansen (V)
26.06.15 - 29.02.16

             


Kirsten Brosbøl (S)
03.02.2014 - 28.06.15

 


Ida Auken (SF)
Vendte tilbage fra barselsorlov
01.08.2013 - 03.02.14


Fungerende minister
Pia Olsen Dyhr (SF)
 Barselsvikar 01.05. - 01.08.13


Ida Auken (SF)
01.10.2011 - 31.04.2013


Karen Ellemann (V)
23.02.2010 - 01.10.2011


Troels Lund Poulsen (V)
23.11.2007 - 23.02.2010


Connie Hedegaard (K)
 02.08.2004 - 23.11.2007


Hans Chr. Schmidt (V)
27.11.2001 - 02.08.2004


Svend Auken (S)
25.01.1993 - 27.11.2001


Per Stig Møller (K) 
18.12.1990 - 25.01.1993


Lone Dybkjær (R)
03.06.1988 - 18.12.1990


Christian Christensen (KRF)
10.09.1982 - 03.06.1988


Erik Holst (S)
28.02.1980 - 10.09.1982


Ivar Nørgaard (S)
30.08.1978 - 28.02.1980


Niels Matthiasen (S)
26.02.1977 - 30.08.1978


Svend Jakobsen (S)
26.01.1977 - 26.02.1977


Helge Nielsen (S)
13.02.1975 - 26.01.1977


Holger Hansen (V)
19.12.1973 - 13.02.1975


Helge Nielsen (S)
27.10.1973 - 19.12.1973


Jens Kampmann (S)
 05.10.1971 - 27.10.1973

 

  • Lea Wermelin (S) (miljø- og fødevareminister)  ​27-06.2019 - 
     
  • Esben Lunde Larsen (V) (miljø- og fødevareminister)  ​29.02.2016 -27-06.2019- 
     
  • Eva Kjer Hansen (V) (miljø- og fødevareminister)  28.06.2015 - ​29.02.2016
     
  • Kirsten Brosbøl (S) 03.02.2014 - 28.06.2015
     
  • Ida Auken (SF) Vendte tilbage fra barselsorlov 01.08.2013 - 03.02.2014
     
  • Pia Olsen Dyhr (SF) Fungerende minister,  Barselsvikar 01.05. - 01.08.2013
     
  • Ida Auken (SF) 01.10.2011 - 31.04.2013
     
  • Karen Ellemann (V)             23.02.2010 - 01.10.2011
     
  • Troels Lund Poulsen (V)        23.11.2007 - 23.02.2010
  • Connie Hedegaard (K)          02.08.2004 - 23.11.2007
  • Hans Chr. Schmidt (V)          27.11.2001 - 02.08.2004
  • Svend Auken (S)                   25.01.1993 - 27.11.2001
  • Per Stig Møller (K)                 18.12.1990 - 25.01.1993
  • Lone Dybkjær (R)                 03.06.1988 - 18.12.1990
  • Christian Christensen (KRF) 10.09.1982 - 03.06.1988
  • Erik Holst (S)                         28.02.1980 - 10.09.1982
  • Ivar Nørgaard (S)                 30.08.1978 - 28.02.1980
  • Niels Matthiasen (S)              26.02.1977 - 30.08.1978
  • Svend Jakobsen (S)              26.01.1977 - 26.02.1977
  • Helge Nielsen (S)                   13.02.1975 - 26.01.1977
  • Holger Hansen (V)                 19.12.1973 - 13.02.1975
  • Helge Nielsen (S)                   27.10.1973 - 19.12.1973
  • Jens Kampmann (S)    ( Ministeriet til Forureningsbekæmpelse)          05.10.1971 - 27.10.1973


Antal besøg: 2009064 siden generalforsamlingen den 15. juli 2017.
Da tælleren blev nulstillet 15. juli 2017, stod den på 802340 . Tidligere år:
2016: 572906 |  2015: 597.775 |  2014: 494.422 |  2013: 414.663 |  2012: 394.401 |  2011: 255.635  |  2010: 130.977  |  2009: 86.112  | 
Den flittigste gæst i 2014/2015 indlæste siden 2545 gange - eller i gennemsnit 7 gange pr.dag. Samme gæst er stadig vor hyppigste besøgende.

Denne side redigeres med SmartCMS © 2015 | Redaktionssystemet SmartCMS blev senest opdateret med nye faciliteter: 03 January, 2015 kl. 22:17:12
Der er i øjeblikket 1 besøgende på denne side!


blokhusklitplantage.dk/vis.php?side=sider/miljoeministre.htm